Tuesday , November 24 2020
Breaking News
Home / ARSRC NEWS / ITS OUT!! FULL LIST OF WINNERS OF HIGH SCHOOL EXCELLENCE AWARDS 2020

ITS OUT!! FULL LIST OF WINNERS OF HIGH SCHOOL EXCELLENCE AWARDS 2020

The Ashanti High School Excellence Awards 2020 came off at the Auditorium of Kumasi Anglican SHS over the weekend.

Thirty three categories of awards were up for grabs as students, teachers and school authorities gathered for this prestigious Awards.

It is the most prestigious award at the SHS level organized by the Ashanti Regional Students Representative Council to reward hardworking students and teachers as well as school authorities.

Opoku Ware School received the Most Prestigious or Outstanding Institution in the Ashanti Region beating competition from eight other shortlisted schools who performed excellently in all spheres of academic and co-curricula activities within the past year. Rev. Sylvester Osei-Wusu, immediate past Headmaster of Kumasi Academy was crowned the Most Outstanding Head of Institution beating competition from seven other heads of institutions who distinguished themselves over the past academic year.

Sandra Owusu Afriye (Assistant Head, Domestic) of Adu Gyamfi SHS was crowned Most Outstanding Assistant Head of Institution while Rev. Fr. Felix Kyei Baffour of OKESS emerged as the Most Outstanding Teacher in the Region beating stiff competition from nine other shortlisted contestants.

Nicholas Morkah of Esaase SHTS emerged victorious as he walked away with the accolade as the Most Outstanding SRC Patron in the Region beating stiff competition from nine other shortlisted Patrons.

Below are the full list of award recipients in the ASHANTI HIGH SCHOOL EXCELLENCE AWARDS 2020

ARSRC AWARDS RECEIPIENTS

1. MOST OUTSTANDING INSTITUTION – OPOKU WARE SCHOOL

2. MOST OUTSTANDING LITERARY GROUP – KUMASI ANGLICAN SHS

3. MOST DISCIPLINE SCHOOL – YAA ASANTWAA GIRLS SHS

4. MOST OUTSTANDING PATRON – WINNER (MR. NICHOLAS MORKAH-ESAASE SHTS),

1ST RUNNER UP (MR. BERNARD KWARTENG-ADU GYAMFI SHS)

 2ND RUNNER UP (MR. SAMUEL AMEYAW-OSEI TUTU SHS, AKROPONG)

5. MOST OUTSTANDING REC MEMBER – LAWRENCE FOSU (KASS)

6. GREEN SCHOOL OF THE YEAR – PREMPEH COLLEGE

7. MOST OUTSTANDING ASSIST HEAD – WINNER (MRS SANDRA OWUSU AFRIYIE-ADGASS)
 1ST RUNNER UP (MR. S AIDOO-O.T.S.S.)

2ND RUNNER UP (MR. ABDULAI ZACKARIA-TOSS)

8. MOST OUTSTANDING SPORTS PERSONALITY – TUAH KWADWO- EFFISCO

9. LOCAL SRC INITIATIVE OF THE YEAR – OSEI TUTU SHS

10 MOST OUTSTANDING STUDENT LEADER – ANNOR ADU SIAW EVANS (WINNER) 1ST RUNNER UP (BOAKYE COUNSELLOR) -KNUSTS

11. OUTSTANDING TEACHER OF THE YEAR – REV. FR. FELIX KYEI BAFFOUR –OKESS (WINNER)

1ST RUNNER UP (MR.CHARLES FORDJOUR-AGONA SDA SHS,  

2ND RUNNER UP (MR.EMIL AMEYIBO)-ST LOUIS SHS

12. PROMISING SCHOOL -OUR LADY OF GRACE SHS (WINNER) – BANKA SHS (1ST RUNNER UP)

13. STUDENT ENTREPRENEUR OF THE YEAR -AFRIYIE KARIKARI ISAAC- KNUST SHS

14. MOST OUTSTANDING LOCAL WDS PATRON OF THE YEAR – MR. EMMANUEL DWAMENA-YAGSS (WINNER)

 1ST RUNNER UP (MR. ISAAC AGYAPONG)-ST LOUIS

15. MOST OUTSTANDING LOCAL EDICOM OF THE YEAR- COLLINS SHS

16. OUTSTANDING LOCAL EDICOM MEMBER OF THE YEAR –NTIM VINCENT-SDASS (WINNER)
 1ST RUNNER UP AMOAH EBENEZER PROVERBS – FOMENA AMASS

18. MOST OUTSTANDING REGIONAL EXECUTIVE OF THE YEAR – FOSU LAWERENCE (KASS)

19. OUTSTANDING REGIONAL WDS EXECUTIVE OF THE YEAR – ADJETEY ESPERIZA (ST. MARY’S SHS)

20. MOST OUTSTANDING SENIOR HOUSEMISTRESS – MARY OSEW (ADU GYAMFI SHS)

21. MOST OUTSTANDING HEAD OF INSTITUTION- REV. SYLVESTER OSEI OWUSU (KUMASI ACADEMY, RTD)

22. MOST OUTSTANDING LG PATRON/PATRONESS – MISS RITA OBENG,-KOSS (WINNER)

 1ST RUNNER UP (ODURO GYAMFI HAYFORD-ESAASE SHTS)

2ND RUNNER UP (OWUSU KWARTENG BERNARD-ADU GYAMFI SHS)

23. MOST OUTSTANDING LOCAL CARDET GROUP – AL-ZHARIYA CADET (WINNER)

ESAASE SHTS – 1st RUNNER UP
NKAWIE SHTS 2nd RUNNER UP

24 MOST OUTSTANDING CADET COMMANDER – SAEED ABUSALAM-AL-ZHARIYA ISLAMIC SHS

25. MOST OUTSTANDING LOCAL PREFECT OF THE YEAR – ALIMATU IBRAHIM SALIFU – ADU GYAMFI SHS

26. MOST OUTSTANDING LOCAL LG EXECUTIVE MEMBER – ASIEDU EMMANUEL (OMESS)

27.  BEST DEBATOR – CHELSEA ASAMOAH FRIMPONG – YAA ASANTEWAA SHS

28 MOST OUTSTANDING P.E TUTOR – MR. ISSAC OSEI DUMGYAH – KUMASI HIGH SCHOOL (WINNER)

 1ST RUNNER UP MR. JOSEPH ATUAHENE – EFFIDUASE SEN HIGH COMM

29. MOST OUTSTANDING ZEC MEMBER OF THE YEAR – ABRAHAM AWUDU – SAKAFIA SHS

30. MOST OUTSTANDING SRC EXECUTIVE- ABAKURI ISSAH FAYIZATU – FOMENA T.I AMASS (WINNER)
(CHRISTAN ABEIKU MORRISON 1ST RUNNER UP)

 AKAGRI SOLOMON- ST. JEROME SHS.( 2NDRUNNER UP)

31. MOST OUTSTANDING LOCAL SRC OF THE YEAR – FOMENA TI AMASS

32. MOST OUTSTANDING SPORTS SCHOOL OF THE YEAR- ST. LOUIS SHS

33. MOST OUTSTANDING REGIONAL LG EXECUTIVE – RICHMOND ADU OKYERE – KUMASI HIGH SCHOOL

34. MOST INFLUENTIAL EXECUTIVE OF THE YEAR

 – FIFI OBENG BEDIAKO -OWASS

 – BERNICE ESI BONNEY – KUMASI ACADEMY

 – PRECIUS MARY BREFO – YAA ASANTEWAA SHS

About arsrc

2 comments

  1. AMOAH PROVERBS EBENEZER

    Please the winner of the Most Outstanding Local Prefect of the year category is from T. I. Amass – Fomena not…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *